projekt nr O-51

O-51. Zielona przyszłość Lublina


Lokalizacja

Projekt miękki. Wszędzie w Lublinie.

Skrócony opis

Proponuję wprowadzenie w Lublinie programu nauczania dotyczącego roli zieleni w mieście. W dobie katastrofy klimatycznej należy jasno i precyzyjnie edukować wszystkie grupy społeczne, w szczególności dzieci i seniorów (do nich można dotrzeć bo na pokolenie 35-55 lat to już nie ma co liczyć).

Opis projektu

Nie będę powtarzał się i opisywał jak zieleń w życiu ludzi jest ważna. Nie ma chyba sensu pisać o tym co dzieje się z klimatem. Tylko cyniczni politycy mogą przymykać na to oczy i opowiadać kłamstwa o tym, że węgiel jest najważniejszy a zdania naukowców są podzielone. Dyskusja z tego typu argumentami boli fizycznie, kiedy patrzy się za okno i posiada minimalną wiedzę na temat tego co dzieje się na Ziemi.

Nie liczę na to, że można dotrzeć do pokolenia urodzonego w PRL i wychowanego w okresie transformacji ustrojowej. Nie specjalnie wierzę też w dotarcie do boomersów jako ogólnej masy. Te grupy są dla mnie stracone. Szkoda środków publicznych na edukowanie tych ludzi. Oni i tak wybiorą swoje SUV-y. Wiem bo sama należę do tej grupy i widzę jakie są efekty rozmów ze znajomymi.

Proponuję skupić się na dzieciach i młodzieży oraz na seniorach. Pierwsza grupa jest wrażliwa na ten temat bo już chyba rozumie, że świat w którym będzie żyła będzie koszmarny najprawdopodobniej. Muszą zacząć walczyć o swoją przyszłość. Druga grupa to osoby do których można dotrzeć bo już nie pracują ale często są aktywne i mają czas. Poza tym liczę na to, że coś zrozumieją i ruszy ich sumienie bo to oni, wspólnie ze swoimi dziećmi zniszczyli przyszłość wnuków.

Program edukacyjny powinien być prowadzony przez instytucję zewnętrzną, nie powinien być oddany szkołom ani innej samorządowej czy rządowej instytucji. Powinien być ogłoszony konkurs na jego zawartość merytoryczną oraz oczywiście koszty.

Nie chcę tworzyć zrębów programu, tematów szczegółowych. Chyba mniej więcej jest jasne czego on powinien dotyczyć. W prosty sposób powinien uwrażliwiać na wyzwania związane z katastrofa klimatyczną oraz powinien dawać narzędzia do radzenia sobie z tym problemem lokalnie. Chciałabym aby był osadzony lokalnie a przykłady dotyczyły Lublina. Mam nadzieję, że podmiot odpowiedzialny będzie skupiał się na naszej okolicy a nie tylko pokazywał slajdy z misiami polarnymi.

Ogólnodostępność

Materiały w programie powinny uwzględniać wrażliwość i potrzeby różnych grup. Powinny być przygotowane dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Poza tym chciałabym aby przynajmniej część była po ukraińsku.

Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcę
Lp.Część składowaŁączny koszt
1Program edukacji ekologicznej200 000 zł

Ocena negatywna – projekt odrzucony z przyczyn formalnych - brak załączonej listy poparcia.